↑ Powrót do Informacje

O co biega?

Czym są Śnieżne Konwalie?

Śnieżne Konwalie to bieg na orientację z trasami o długości 50 km i 25 km. W tego typu imprezach zawodnicy przebiegają trasę korzystając jedynie z mapy i kompasu. W określonym limicie czasu muszą dobiec do wyznaczonych miejsc i potwierdzić swoją w nich obecność. Trasę jaką będą podążać wybierają sami i sami muszą zadbać, żeby z niej nie zboczyć. Śnieżne Konwalie rozgrywane są na zasadzie scorelaufu, czyli dowolnej kolejności zaliczania punktów kontrolnych.

Jakich używamy map?

Mapy terenu, na jakich rozgrywane są zawody dostarcza organizator. Na mapach oznaczone są różowymi okręgami punkty kontrolne, różowym trójkątem start, a podwójnym okręgiem meta. Na Śnieżnych Konwaliach używamy dwóch typów map:
- mapy geodezyjnej w skali 1:50 000 (przykład kliku kliku)
- mapy do orientacji sportowej w skalach 1:10 000 lub 1:15 000 (przykład kliku kliku)

Mapy te różnią się oznaczeniami, dokładnością i stopniem aktualizacji. Nawigowanie na mapie do orientacji sportowej jest dużo łatwiejsze, dlatego staramy się, by punkty kontrolne zlokalizowane na nich były ciut trudniejsze, żeby zrekompensować wam ułatwienie wynikające z dokładności mapy.
Poradnik dot. map do orientacji sportowej  i nawigowania po nich – kliku kliku
Legenda mapy geodezyjne – kliku kliku

Kompas i nawigacja
Początkujący nawigator powinien starać się nawigować przede wszystkim po drogach. Jego zadanie utrudnia fakt, że dróg w lesie jest więcej niż na mapie (na tej 1:50 000), wiją się one w różnych kierunkach i wszystkie wyglądają prawie tak samo. Tutaj z pomocą przychodzi nam kompas, który pozwala prawidłowo zorientować mapę i wybrać prawidłową drogę. Biegając na orientację kontroluję kierunek kilka razy na minutę, to już takie zboczenie… Jednak warto to robić bo zerknięcie na kompas to chwila, a odejście kilkaset metrów nie w tym kierunku to już poważna strata zarówno czasu jak i sił.

Na mapie „sportowej” zaznaczone są wszystkie drogi, dlatego biegnąc wystarczy liczyć mijane skrzyżowania i w odpowiednim momencie skręcać, pamiętając o sprawdzaniu kierunku z kompasem. Na mapie 1:50 000 może być tak, że nie wszystko będzie się zgadzać, dlatego bardziej niż na ilość mijanych skrzyżowań należy zwrócić uwagę na pokonaną odległość. Jak zmierzyć ile już się przeszło, przebiegło? Sposoby są trzy: na zegarek – jeśli kilometr przebiegamy w 6 minut to 100m w jakieś 36s, licząc kroki – tutaj każdy musi sam zmierzyć sobie długość swojego kroku lub przy pomocy zegarka z GPS-em. Na naszych rajdach dopuszczamy mierzenie pokonanego dystansu przy pomocy GPS-u. Zabronione jest natomiast korzystanie z GPS-ów z wgranymi mapami, w tym map google’a w telefonach komórkowych.

Ubiór i obuwie

Ubiór zależy od tempa jakim będziemy się poruszać, jednak należy pamiętać, że ważniejsza od wodoszczelności będzie tutaj wiatroszczelność. Kurtki wodoszczelne zazwyczaj bardzo słabo oddychają i podczas biegania nie zmokniemy od deszczu, ale i tak będziemy cali mokrzy od naszego potu. Najważniejsze, aby nas nie przewiało.
Jeśli chodzi o obuwie to doradzałbym wygodne buty biegowe z dobrym bieżnikiem, nawet osobom, które mają zamiar chodzić. Wysokie buty trekkingowe na 25, 50 kilometrowej trasie przyniosą więcej szkody niż pożytku. Warto natomiast zaopatrzyć się w stuptuty, które zapobiegną wpadaniu śniegu lub błota od góry do buta.
Stara zasada mówi, żeby do biegania ubierać się tak, jakby na dworze było 10 stopni więcej. Po wyjściu na dwór powinno nam być chłodno, ale w biegu powinniśmy się szybko rozgrzać. Warto ubierać się na cebulkę, żeby w razie czego móc coś z siebie zrzucić lub ubrać dodatkową warstwę. Nie zapominajcie o rękawiczkach, dłonie muszą trzymać mapę i kompas i szybko marzną.

Czołówka
Pod koniec stycznia słońce w Bobrowicach zajdzie około godziny 16.40. Limity czasu pokonania tras TP25 i TP50 są dużo dłuższe, dlatego wielce prawdopodobne jest, że część trasy przyjdzie Wam pokonywać po ciemku. Warto zaopatrzyć się w lampkę zakładaną na głowę!

Trening
Jak przygotować się do Śnieżnych Konwalii? Jeśli chodzi o kondycję sprawa jest jasna, natomiast co z nawigacją? Tutaj polecamy sieć stałych tras do biegu na orientację o nazwie Zielony Punkt Kontrolny (dostępne również na stronie http://treningbno.pl/, dla osób z Poznania są tam również przygotowywane treningi z mapą). Ze strony internetowej można pobrać mapy z treningami i samemu ruszyć na trening w poszukiwaniu ustawionych w lesie stałych punktów kontrolnych. Podobna trasa ustawiona jest również w okolicach Grodziska Wielkopolskiego (mapa z punktami). Dla osób z Poznania i okolic polecamy start w zawodach Poznaj Poznań Nocą i Grand Prix Poznania.
Polecamy też obejrzeć mapy i przeczytać relacje uczestników wcześniejszych edycji Śnieżnych Konwalii.